Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Steelwind Nordenham dostawcą monopali dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2

PGE i Orsted wybrały w przetargu firmę Steelwind Nordenham na dostawcę 34 monopali – rodzaju fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Jak wskazuje PGE, decyzja oznacza, że wszystkie kluczowe elementy farmy są już zakontraktowane.

W poniedziałek PGE poinformowała, Steelwind Nordenham dostarczy 34 monopali. Kontrakt na dostawę pozostałych 77 monopali dla turbin i morskich stacji transformatorowych PGE i Orsted podpisały wcześniej z konsorcjum Navantia-Windar. Baltica 2 ma składać się ze 107 turbin i czterech morskich stacji transformatorowych.

Jak przypomniała PGE, niezależnie od realizacji zamówienia dla Baltica 2 Windar planuje w Szczecinie budowę fabryki wież wiatrowych.

Orsted i PGE planują zakończenie budowy Baltica 2 do końca 2027 r., a farmy Baltica 3 do końca 2029 r. Inwestorzy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Baltica 2 i Baltica 3 mają mieć łącznie moc 2,5 GW

„Mamy już zakontraktowane wszystkie kluczowe komponenty dla części morskiej Baltica 2. (…) Inwestycja ta o mocy zainstalowanej 1,5 GW to największy w historii Polski projekt energetyczny oparty na odnawialnych źródłach energii, a mówimy tylko o pierwszym etapie. Notujemy też coraz większe zainteresowanie polskich przedsiębiorstw współpracą przy realizacji tego przedsięwzięcia” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Jak przypomniał Orsted, proces przetargowy na wszystkie kluczowe komponenty dla Baltica 2 odbył się w 2022 r. i na początku 2023 r., czyli w czasie bezprecedensowych wyzwań makroekonomicznych wynikających z wojny w Ukrainie, problemów z łańcuchem dostaw, wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych.

„Pomimo tych ogromnych wyzwań udało nam się sfinalizować wszystkie kontrakty na kluczowe komponenty na poziomie Tier 1 w części offshore. To duży sukces, który nie byłby możliwy bez współpracy z naszymi partnerami biznesowymi. Bardzo cieszy nas również fakt, że zakontraktowani już dostawcy deklarują chęć współpracy z polskimi poddostawcami, co wyraźnie wybrzmiało podczas Dnia Dostawców zorganizowanego wspólnie z PGE na początku października. To ważny impuls do kreowania nowych przemysłów w naszym kraju” – oceniła dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Poland Agata Staniewska.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. PGE zabezpiecza dostawy energii elektrycznej oraz ciepła do ponad 5 mln klientów. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce.

Wywodzący się z Danii koncern Orsted jest obecny na kilkunastu rynkach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, w krajach europejskich oraz w Azji. W Polsce działa od 10 lat, zatrudniając obecnie blisko 300 osób (ponad 6,6 tys. na całym świecie). Oprócz morskich farm wiatrowych firma buduje i obsługuje lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i bioelektrownie oraz dostarcza produkty energetyczne swoim klientom.

Źródło: PAP Fot.: EEW

Zobacz podobne

Morawiecki o porcie instalacyjnym offshore: decyzje w praktyce zapadły

BS

Przebudowane tory do portów w Szczecinie i Świnoujściu zwiększają efektywność kolei

KM

Terminal w Hamburgu, który miał trafić w chińskie ręce, uznano za infrastrukturę krytyczną

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie