Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Do Serbii po raz pierwszy w historii do kraju popłynie gaz z Azerbejdżanu

Serbia i Azerbejdżan podpisały w środę w Baku porozumienie, na mocy którego począwszy od 2024 roku do Serbii ma być dostarczane rocznie około 400 mln metrów sześciennych gazu z Azerbejdżanu. Obecnie niemal 100 proc. importowanego przez Belgrad surowca trafia do kraju w ramach umowy z rosyjskim Gazpromem.

Serbska minister górnictwa i energii Dubravka Dziedović Handanović i minister energii Azerbejdżanu Parviz Shahbazov podpisali protokół ustaleń, który według komunikatu prasowego serbskiego ministerstwa „pogłębia stosunki w dziedzinie energii pomiędzy dwoma krajami”. Na tym samym spotkaniu podpisano umowę handlową pomiędzy serbskim państwowym przedsiębiorstwem Srbijagas a azerbejdżańskim SOCAR.

Serbskie ministerstwo poinformowało, że zgodnie z umową Azerbejdżan powinien dostarczać do 400 mln metrów sześciennych gazu rocznie do 2026 r., a następnie miliard metrów sześciennych rok później.

„Serbia jest nowym partnerem Azerbejdżanu w dywersyfikacji rynku gazu w Europie. Przez dostawy do Serbii liczba krajów zaopatrywanych w azerbejdżański gaz osiągnie osiem” – wskazał Shahbazov, cytowany przez agencję Azernews.

Handanović powiedziała, że po zakończeniu budowy połączenia gazowego z Bułgarią Azerbejdżan będzie kolejnym dostawcą gazu do Serbii.

„Realizujemy obecnie strategiczny cel dywersyfikacji dostawców i dodatkowo wzmacniamy naszą pozycję jako kraju tranzytowego dla dostaw gazu do krajów Europy Środkowej” – zaznaczyła serbska minister.

Dodała, że podpisany w środę protokół „otwiera nowe możliwości współpracy między obydwoma krajami, które dotyczą dostaw skroplonego gazu ziemnego poprzez terminale LNG w Turcji i Grecji, a także potencjalnej współpracy w zakresie budowy elektrowni i magazynów gazu”.

Obecnie Serbia importuje prawie cały swój gaz od rosyjskiego Gazpromu, a krajowe wydobycie pokrywa jedynie około 15 proc. zapotrzebowania.

Ostatni długoterminowy kontrakt z Gazpromem wygasł pod koniec 2021 roku. W listopadzie 2021 roku prezydenci Serbii i Rosji zgodzili się, że przez kolejne sześć miesięcy Serbia będzie nadal płacić 270 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu ziemnego. W maju 2022 roku uzgodnili podpisanie nowej trzyletniej umowy. 

Źródło PAP fot. Pixabay

Zobacz podobne

Gdańsk/ MIIWŚ pozyskało wojskowe nosze pochodzące prawdopodobnie z Westerplatte

KM

Zginęli wszyscy ukraińscy obrońcy Wyspy Węży na Morzu Czarnym

BS

Yara rozpocznie eksploatację pierwszego na świecie w pełni bezemisyjnego kontenerowca

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie