Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne

Współpraca służb na rzecz bezpieczeństwa morskiego

Na pokładzie okrętu hydrograficznego ORP Arctowski, 18 grudnia br. podpisano porozumienia o współpracy w 2024 roku pomiędzy Urzędem Morskim w Gdyni i Szczecinie, a Morskim Oddziałem Straży Granicznej i Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej.

Porozumienia podpisali: Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej, kontradm. SG Andrzej Prokopski, Szef Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, kmdr Dariusz Kolator, w imieniu Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie, kpt. ż.w. Przemysław Lenard, Zastępca Dyrektora ds. Inspekcji Morskiej i Zenon Kozłowski, Zastępca Dyrektora ds. Oznakowania Nawigacyjnego. Ze strony Urzędu Morskiego w Gdyni porozumienia z BHMW i MOSG podpisał Dyrektor, dr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski , w spotkaniu uczestniczył również Zastępca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Inspekcji Morskiej, Piotr Gawron.

Roczne plany współpracy ustalane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 20 sierpnia 1999 roku w sprawie współpracy urzędów morskich z Marynarką Wojenną i Strażą Graniczną i są kontynuacją wieloletniej współpracy pomiędzy instytucjami. Regulują zagadnienia, dotyczące koordynacji działań oraz wymiany informacji głównie w dziedzinie bezpieczeństwa żeglugi, kartografii i hydrografii morskiej, a także przekazywania informacji o rejonach prowadzenia badań naukowych, prac czerpalnych oraz nurkowań. W porozumieniach zawarto również kwestie współpracy w dziedzinie tworzenia i przekazywania ostrzeżeń nawigacyjnych w nowym standardzie S-124 (Navigational Warnings), planowanym do wdrożenia od 2026 roku.

źródło/fot. Urząd Morski w Gdyni

Zobacz podobne

Port Gdańsk z najwyższymi przeładunkami w historii – 53,2 mln ton

KM

Większe możliwości Terminala LNG w Świnoujściu

BS

Port Gdynia zakończył kolejny etap projektu ”Budowa punktów ładowania dla samochodów elektrycznych”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie