Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Podsumowanie roku 2023 w Baltic Hub

Baltic Hub, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim podsumowuje 2023 rok, który obfitował w rekordy, ważne inwestycje i nowe partnerstwa. Firma z optymizmem patrzy w przyszłość, przedstawiając ambitne plany na kolejne lata.

W 2023 roku firma osiągnęła kolejny kamień milowy, przeładowując we wrześniu 20-milionowy kontener. Wynik operacyjny terminala w tym roku to 2 050 813 TEU. Największa liczba przeładunków podczas jednego zawinięcia, 13 195 TEU, została odnotowana we wrześniu na statku Marit Maersk. Najważniejszą inwestycją 2023 roku była budowa terminala T3.

– W minionym roku odnotowaliśmy przeładunki na poziomie 2,05 mln TEU, potwierdzając dynamiczny rozwój i innowacyjność naszego terminala. Świętowaliśmy również przeładowanie 20-milionowego kontenera, co było dla nas kolejnym kamieniem milowym. Rozbudowa terminala T3, zakup nowych suwnic RTG i uruchomienie serwisu oceanicznego FAL1 we współpracy z grupą CMA CGM to kolejne, ważne kroki, które umacniają naszą pozycję zarówno na rynku krajowym, jak i globalnym – mówi Charles Baker, Dyrektor Generalny Baltic Hub.


Rok 2023 w liczbach

W minionym roku na bocznicy kolejowej w Baltic Hub obsłużyliśmy łącznie ponad 6 700 pociągów. Świadczy to o rosnącej roli transportu kolejowego w działalności portowej. Ruch ciężarówek również był znaczący, osiągając liczbę ponad 580.000. W obszarze transportu morskiego Baltic Hub obsłużył ponad 600 statków, w tym 105 oceanicznych, jednych z największych na świecie.

Budowa terminala T3

W listopadzie 2022 roku oficjalnie rozpoczęła się jedna z największych inwestycji na terenie Baltic Hub – budowa terminala trzeciego – projekt T3. W efekcie zeszłorocznych prac powstała sztuczna wyspa o powierzchni 36 ha, na której zlokalizowany będzie plac manewrowo-składowy. W minionym roku zakończono prace pogłębiarskie związane z powstaniem nowego, głębokowodnego nabrzeża T3.  

Terminal T3 wyposażony będzie w 7 suwnic nabrzeżowych, zdolnych do załadunku i rozładunku największych statków na świecie oraz 20 półautomatycznych suwnic RMG, które będą zdalnie obsługiwane przez operatorów w ergonomicznie zaprojektowanych stanowiskach. Pozwoli to na stworzenie znacznie bardziej bezpiecznego, nowoczesnego i wygodnego środowiska pracy. Projekt T3 ma na celu zwiększenie zdolności przeładunkowych terminala do 4,5 mln TEU rocznie.

Nowy serwis oceaniczny FAL1

Baltic Hub rozszerzył w 2023 roku współpracę z grupą CMA CGM. Od maja cały polski wolumen przewozów CMA CGM został skonsolidowany w Baltic Hub, obejmując zarówno trasy dalekomorskie, jak i krótkodystansowe. W październiku grupa CMA CGM podjęła decyzję o rozszerzeniu na Baltic Hub swojego flagowego serwisu oceanicznego – French Asia Line 1 – łączącego Koreę i Chiny z Europą. W ramach nowo uruchomionego serwisu do Gdańska zawinął największy na świecie statek kontenerowy zasilany LNG – CMA CGM Concorde – o imponujących wymiarach 400 m długości i 62 m szerokości oraz pojemności około 23 000 TEU.

Nowe suwnice RTG

W 2023 roku park maszyn Baltic Hub wzbogacił się o 10 elektrycznych suwnic placowych RTG, które będą pracowały w trybie automatycznym w 2024  roku.  Pola składowe, w których będą poruszać się suwnice, będą wyposażone w kontrolę dostępu, ogrodzenie i bramki. W samym polu suwnice będą pracować i poruszać się automatycznie. W przypadku prac wykonywanych nad naczepami ciągników, wymagane będzie wsparcie operatora ze względów bezpieczeństwa. Podczas procesu automatyzacji suwnice zostaną zintegrowane z systemem dostępu do bloku oraz systemem centralnym, który zarządza tymi sprzętami i wysyła do nich zadania. 

Rekordy operacyjne

W sierpniu w Baltic Hub obsłużono rekordową liczbę ciężarówek w ciągu jednego dnia – 2 811, przy średniej ok. 2 000.

We wrześniu w terminalu odnotowano rekord przeładunków na pojedynczym zawinięciu. Na statku Marit Maersk wykonano aż 13 195 ruchów.

Kolejny rekord padł w listopadzie – 6 592 ruchy na jednej zmianie.

W jednym z ostatnich tygodni roku, dzięki koncentracji sił na kolei, w ciągu tygodnia w Baltic Hub przeładowano aż 8 201 kontenerów, przy średniej rocznej 6 500 kontenerów tygodniowo.


Plany na przyszłość

W kolejnym roku Baltic Hub planuje realizować dalsze inwestycje, kontynuować rozwój infrastruktury i rozszerzać współpracę z partnerami. W planach jest m.in. dalsza rozbudowa głębokowodnego nabrzeża T3. Firma chce skupić się również na efektywności energetycznej, zrównoważonym rozwoju i dalszym zaangażowaniu społecznym.

– Patrząc w przyszłość, planujemy kontynuować naszą ścieżkę wzrostu i innowacji, skupiając się na rozbudowie infrastruktury, rozszerzaniu sieci partnerstw globalnych oraz wdrażaniu zaawansowanych technologii. Naszym celem jest dalsze zwiększanie efektywności operacyjnej i osiąganie zrównoważonego rozwoju – dodaje Charles Baker.

Źródło Baltic Hub

Zobacz podobne

Polskie porty importują i eksportują towary na Ukrainę

BS

Litwa/ Gigantyczny reaktor dla instalacji hydrokrakingu w Orlen Lietuva dotarł do Możejek

AB

Rola Stoczni Remontowej Shipbuilding w programie Miecznik

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie