Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

Rocznica zatonięcia m/s „Busko Zdrój”

39 lat temu, 8 lutego 1985 roku podczas silnego sztormu zatonął należący do Polskich Linii Oceanicznych (PLO) drobnicowiec „Busko Zdrój”. W jednej z najtragiczniejszych katastrof polskiej floty handlowej po II wojnie światowej zginęło 24 marynarzy. Udało się uratować tylko jedną osobę- radiooficera – Ryszarda Ziemnickiego.

„Busko Zdrój” był piątym statkiem z serii drobnicowców typu B-452 budowanych dla PLO w Rumunii. Wszystkim jednostkom z tej serii nadawano nazwy polskich uzdrowisk.

8 lutego 1985 roku statek płynął z Oslo do Hiszpanii z ładunkiem stali. Na Morzu Północnym podczas sztormu ładunek przesunął się, drobnicowiec stracił stateczność, przewrócił się i bardzo szybko zatonął.

– Woda ciągle wlewała się do tratwy. Mogliśmy tylko stać i czekać. Ale ludzie z osłabienia nie mieli już sił, aby się trzymać. Osuwali się w wodę i unoszeni przez nią umierali na moich oczach – wspomina radiooficer Ryszard Ziemnicki w książce Andrzeja Studzińskiego „Tragiczny rejs”. Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy znajduje się na cmentarzu w Gdyni Witominie.

Budowane w rumuńskiej stoczni jednostki nie należały do szczęśliwych. Dwa lata wcześniej, 20 stycznia 1983 r., na Morzu Śródziemnym w podobny sposób zatonął inny statek z tej samej serii „Kudowa Zdrój”. Zginęło wówczas 20 osób, uratowano 8.

żródło/ fot: infomare

Zobacz podobne

Autonomiczne pojazdy podwodne na straży bezpieczeństwa Bałtyku

BS

Zaawansowane badania geofizyczne dla farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3

BS

CSOV NB320 – ekologiczny gigant dla morskich farm wiatrowych

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie