Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

Gdańsk/ Średniowieczny miłosny artefakt znaleziono w trakcie prac archeologicznych w Żurawiu

Odlana z cyny plakietka w kształcie turkawki została odkryta podczas prac archeologicznych przy remoncie Żurawia – poinformowało we wtorek Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Pod sylwetką ptaka umieszczona jest szarfa z łacińską inskrypcją „Amor Vincit Omnia”, czyli „Miłość zwycięża wszystko”.

„Odlana z cyny plakietka miłosna w kształcie turkawki została odkryta podczas prac archeologicznych prowadzonych przy remoncie Żurawia. Pod sylwetką ptaka umieszczona jest szarfa z łacińską inskrypcją +Amor Vincit Omnia+, czyli +Miłość zwycięża wszystko+. Na grzbiecie turkawki można zauważyć ślady po dwóch oderwanych uchwytach, które służyły do zawieszania plakietki na łańcuszku lub przypinania do ubrania” – poinformował Łukasz Grygiel z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w przesłanym komunikacie.

Cytowany w informacji dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dr Robert Domżał podkreślił, że o używaniu podobnych ozdób przez średniowiecznych gdańszczan świadczą liczne znaleziska znane z terenu miasta.

„Moda na plakietki miłosne dotarła do Gdańska z Europy Zachodniej, na co wskazuje znaczna liczba tego typu zawieszek odkrytych w XIV-XV wiecznych miastach Holandii i Anglii. Odnaleziony w ziemi miłosny artefakt ze średniowiecza, idealnie wpisuje się w obchodzone 14 lutego walentynki” – ocenił.

„Turkawka to niewielki ptak, określany jako dziki gołąb. Jednak w porównaniu ze swoim miejskim kuzynem wyróżnia ją bardziej zróżnicowana kolorystyka oraz charakterystyczny metaliczny połysk. Ponieważ ptaki te często tworzą stałe pary, w wielu tradycjach kulturowych turkawka jest symbolem wierności i wiecznej miłości. Ich lojalność i troskliwość względem partnera i potomstwa czyni je idealnym symbolem miłości i rodziny” – wyjaśniła Anna Rembisz-Lubiejewska z Działu Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego.

W informacji podkreślono, że to nie jedyny przedmiot znaleziony podczas modernizacji najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie. „Wcześniej natrafiono na kamień wysokiej wody z 1651 roku oraz egzemplarz +Dziennika Bałtyckiego+ z 1961 roku” – przypomniał Łukasz Grygiel. Dodał, że artefakt wzbogaci nową wystawę w Żurawiu.

Zakończenie remontu Żurawia Gdańskiego planowane jest na 30 kwietnia 2024 roku. Koszt inwestycji to blisko 18 milionów złotych. Realizacja projektu jest dofinansowana ze źródeł zewnętrznych: niespełna 13 milionów złotych przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG, a ponad 2 miliony złotych pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast wkład własny NMM (ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to ponad 2,5 miliona złotych.

Źródło PAP fot. NMM w Gdańsku

Zobacz podobne

Pierwszy prom dla Polskiej Żeglugi Morskiej na przełomie 2024 i 2025 roku

BS

Rekordowy rok LNG w Świnoujściu

BS

Tunel w Świnoujściu. 100 tysięcy m3 betonu na całą budowę tunelu!

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie