Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Szwecja i Niemcy będą współpracować na rzecz bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego

Minister obrony Szwecji Pal Jonson oraz jego odpowiednik z Niemiec Boris Pistorius podpisali we wtorek w Sztokholmie umowę o współpracy w dziedzinie wojskowości.

„To ważny sygnał świadczący o zacieśnieniu naszej współpracy obronnej. Dotyczy ona zwłaszcza bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego” – podkreślił Jonson.

Kooperacja między Szwecją a Niemcami ma pogłębić się w kilku obszarach, m.in. technologii, szkoleń oraz ćwiczeń wojskowych. Poprzednia tego rodzaju umowa zawarta w 2017 stała się nieaktualna w związku ze wstąpieniem Szwecji do NATO.

Pistorius odwiedził w Sztokholmie szwedzki urząd zajmujący się rekrutacją poborowych. W Niemczech powszechny pobór do wojska został zniesiony w 2011 roku, aktualnie rozważane jest jego przywrócenie. Szwecja, która uzawodowiła armię w 2010 roku, powróciła do obowiązkowej służby wojskowej w 2018 roku.

Szefowie resortów obrony Szwecji i Niemiec rozmawiali również o kontynuacji pomocy dla Ukrainy. „Musimy kontynuować tę pracę, Ukraina jest dla nas najwyższym priorytetem” – zaznaczył Pistorius. „Putin obawia się naszego stylu życia, dlatego tak go atakuje, gdy tylko nadarzy się okazja” – dodał.

Pytany przez dziennikarzy, czy Niemcy chcą wysłać rakiety Taurus na Ukrainę, odparł, że nie.

Margarita Simonian, szefowa rosyjskiej anglojęzycznej telewizji państwowej RT, opublikowała w piątek nagranie 38-minutowej poufnej rozmowy telefonicznej z udziałem niemieckich wojskowych.

W dyskusji, która odbyła się 19 lutego, inspektor sił powietrznych Ingo Gerhartz wraz z trzema wysokimi rangą wojskowymi omawiał możliwe cele niemieckich rakiet manewrujących Taurus na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania

BS

Wycofanie ze służby ORP Burza

AB

Energa Invest łączy się z ORLEN Projekt

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie