Polski Portal Morski
Aktualności Inne Offshore

Polenergia planuje wyemitować akcje do kwoty 3,4 mld zł. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło uchwalę o kapitale docelowym spółki

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polenergia S.A. zatwierdziło uchwałę o kapitale docelowym spółki. Oznacza to zielone światło na przeprowadzenie w latach 2024-2027 emisji akcji, których wartość może sięgnąć kwoty 3,4 miliarda złotych. Zdecydowana większość pozyskanego tą drogą kapitału przeznaczona zostanie na realizację strategicznych projektów Polenergii – budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

To historyczny moment, Polenergia wypływa na szerokie wody. Decyzja akcjonariuszy o możliwości emisji akcji na ogromną kwotę 3,4 miliarda złotych otwiera naszej Grupie możliwość wejścia do zupełnie innej ligi. Stoimy na progu realizacji największych farm wiatrowych w historii naszego kraju. Polenergia jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, ma też rekordowe wyniki finansowe. Rośniemy w niespotykanym tempie, konsekwentnie realizując naszą misje – przywrócenie harmonii między człowiekiem, a naturą. Z myślą o tym jak mądrze i w zgodzie z przyrodą budować równowagę energetyczną dla nas i przyszłych pokoleń. – Dominika Kulczyk, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A.

Wnoszony do spółki kapitał do 3,4 mld złotych zostanie w większości przeznaczony na rozwój morskich farm wiatrowych. Na ten cel ma trafić od 85 do 95% środków planowanych do pozyskania przez Polenergię w ramach emisji akcji. Do 10% trafi na rozwój lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Do 5% – na rozwój projektów wodorowych i dotyczących elektromobilności.

Spółka planuje pozyskać środki na budowę morskich farm wiatrowych z dwóch źródeł – jednym są środki pozyskiwane w ramach planowanych emisji akcji. Drugim – finansowanie dłużne za pośrednictwem budowanego przez spółkę konsorcjum banków. To jedno z zadań, które stoi przed niedawno uzupełnionym Zarządem Polenergii.

Decyzja akcjonariuszy pokazuje ogromną wiarę rynku i inwestorów w potencjał Polenergii i nasze projekty offshore’owe. Głosowanie odbyło się bez jednego głosu sprzeciwu. Możliwość emisji akcji, a następnie budowa finansowania ze strony banków, pozwolą nam przejść do kolejnego etapu – budowy i uruchomienia naszych pierwszych morskich projektów. Realizacja farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim otworzy nowy rozdział w historii polskiej energetyki. Polenergia już dziś jest jednym z liderów rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Uruchomienie projektów Bałtyk zapewni nam stałe miejsce wśród największych producentów energii odnawialnej w tej części Europy. – Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

Polenergia, we współpracy z norweskim Equinor, rozwija na Morzu Bałtyckim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3000 MW. Projekty Bałtyk I, II i III zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych. Pierwsza energia z dwóch najbardziej zaawansowanych projektów, Bałtyk II i Bałtyk III, popłynie już w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania jest zaplanowany od 2028 roku.

W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Polenergia i Equinor rozwijają morską farmę wiatrową Bałtyk I. Projekt o mocy do 1560 MW to największa farma wiatrowa realizowana do tej pory na Morzu Bałtyckim. Bałtyk I będzie oddalony od brzegu o około 80 km.

źródło/fot: Polenergia

Zobacz podobne

8. Międzynarodowy Kongres Morski W Szczecinie

KM

Straż graniczna przejęła ponad 33 kg narkotyków o wartości blisko 2 mln zł

AB

Szczecin/ Umowy na przebudowę m.in. ostróg na Odrze granicznej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie