Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Konferencja naukowa PAN z okazji Światowego Dnia Wody

W piątek 22 marca 2024 roku w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbyła się konferencja naukowa z okazji Światowego Dnia Wody. Udział w eksperckiej dyskusji wziął Mateusz Balcerowicz – Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.

Podczas Konferencji został zaprezentowany najnowszy raport UNESCO pt. „Water for prosperity and peace” oraz trzy prezentacje eksperckie, które były punktem wyjścia do dyskusji panelowej. Prezentacje przygotowali naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Tematyka prezentacji koncentrowała się na rekomendacjach dla rozwoju gospodarki wodnej i ochrony zasobów wodnych, wraz z przykładami z zagranicy.

Dr inż. Anna Dubel z AGH i prof. dr hab. inż. Tomasz Walczykiewicz z IMGW-PIB poruszyli kwestię polityk i strategii  w obszarach energetyki i gospodarki wodnej, zwłaszcza w kontekście ograniczania szkód w środowisku powodowanych zasoleniem wód oraz kształtowania obopólnie korzystnych relacji pomiędzy przemysłem energetycznym a ochroną środowiska w kontekście sezonowo bardzo ograniczonych zasobów wodnych.

Dr Hossein Hamidifar z IG PAN opowiedział o wzajemnym oddziaływaniu zasobów wodnych, dynamiki geopolitycznej i rozwoju gospodarczego na Bliskim Wschodzie i ich kluczowej roli dla umacnianiu pokoju i dobrobytu na Bliskim Wschodzie.

Dr hab. inż. Robert Banasiak z IMGW-PIB przedstawił problematykę ochrony przeciwpowodziowej Niderlandów w kontekście historycznym oraz bieżącej adaptacji do zmian klimatu, a także kwestię wykorzystania i rozwoju śródlądowych dróg wodnych Beneluxu oraz prowadzonych w tym regionie działań na rzecz renaturyzacji i ochrony jakości wód.

Po zakończeniu prezentacji, odbyła się dyskusja panelowa z udziałem naukowców, w której uczestniczył Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz.

– Zasoby wodne są ograniczone, a mamy wielu różnych użytkowników wód. Dlatego też funkcjonują m.in. zgody wodnoprawne, które obligują ich do zrównoważonego gospodarowanie wodami, które jest elementem wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej. W myśl zrównoważonej gospodarki wodnej trzeba pogodzić interesy różnych użytkowników, a do tego niezbędna jest szeroka współpraca, zarówno administracji i społeczeństwa. Dlatego tak ważna jest edukacja, by w świadomości społecznej przebiła się konieczność dbania o ilościowe i jakościowe zasoby wody. Każdy z nas odczuwa ciężar odpowiedzialności za zasób, którym jest woda w sposób namacalny, gdy wdraża się zasadę „zanieczyszczający płaci” – powiedział Mateusz Balcerowicz.

Wiceprezes Wód Polskich zaznaczył, że należy zarządzać wodami zlewniowo, myśląc nie o konkretnej rzece czy jeziorze, ale wodzie w całym ekosystemie, co pozwala na kompleksowe podejście do tematu gospodarki wodnej. Dodał, że Wody Polskie będą iść w kierunku szerokiego spojrzenia zlewniowego i kłaść większy nacisk na rozwiązania nietechniczne, które będą kompromisem między interesami społeczeństwa i gospodarki, a ochroną środowiska naturalnego. Mateusz Balcerowicz podkreślił, że do wody należy podchodzić z szacunkiem i myśleć o niej nie tylko w czasie kryzysu – suszy czy powodzi, ale w sposób ciągły oraz zarządzać nią racjonalnie, przy uwzględnieniu interesów różnych użytkowników wód i ochrony ekosystemów wodnych.

źródło/ fot: Wody Polskie

Zobacz podobne

Portowe podsumowanie roku 2022

KM

MSC przyznało nagrody, podsumowując 10 lat działalności w Polsce

KM

W. Brytania/ Rząd rozczarowany zapowiedzią blokady La Manche przez francuskich rybaków

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie