Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Stan dna Bałtyku okiem naukowców

Mapowanie siedlisk dennych polskich obszarów morskich z wykorzystaniem metody mozaikowego sonarowania dna – było tematem konferencji zorganizowanej w nowo otwartym Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Eksperci spotkali się by podsumować efekt prowadzonych przez prawie dwa lata badań.

Jak wygląda dno Bałtyku, jakie organizmy w nim żyją, jaki jest stan środowiska – na takie pytania chcieli odpowiedzieć naukowcy, którzy badali morskie dno. Badanie było efektem wdrożenia dyrektywy unijnej z 2017. W badaniach uczestniczyło 11 statków badawczych. Łącznie sprawdzono 7300 km2. Naukowcy zbadali także, jakie organizmy występują w Bałtyku. Natrafili także na nowe gatunki. Chodzi o małże, które do tej pory występowały w wodach m.in. Morza Północnego. Naukowcy potwierdzili także, że w Bałtyku występują obszary pozbawione życia.

Konferencja dała możliwość dialogu pomiędzy środowiskiem biznesu, zainteresowanym rozwojem energetyki wiatrowej na morzu, a środowiskiem naukowym. To też wskazuje na kierunek kształcenia przyszłych pracowników związanych z branżą morską. Efekty badań na wspólnej konferencji zaprezentowali przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Instytutu Morskiego oraz firmy Mewo S.A.

Źródło: TVP3 Gdańsk Fot.: Unsplash

Zobacz podobne

Pablo Arrarte skipperem polskiej załogi w regatach The Ocean Race

BS

Minister Gróbarczyk zapowiada powstanie Wolińskiej Pętli Żeglarskiej

AB

50. dostawa gazu do Terminala LNG w Świnoujściu w tym roku!

Pio Su

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie