Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Stan dna Bałtyku okiem naukowców

Mapowanie siedlisk dennych polskich obszarów morskich z wykorzystaniem metody mozaikowego sonarowania dna – było tematem konferencji zorganizowanej w nowo otwartym Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Eksperci spotkali się by podsumować efekt prowadzonych przez prawie dwa lata badań.

Jak wygląda dno Bałtyku, jakie organizmy w nim żyją, jaki jest stan środowiska – na takie pytania chcieli odpowiedzieć naukowcy, którzy badali morskie dno. Badanie było efektem wdrożenia dyrektywy unijnej z 2017. W badaniach uczestniczyło 11 statków badawczych. Łącznie sprawdzono 7300 km2. Naukowcy zbadali także, jakie organizmy występują w Bałtyku. Natrafili także na nowe gatunki. Chodzi o małże, które do tej pory występowały w wodach m.in. Morza Północnego. Naukowcy potwierdzili także, że w Bałtyku występują obszary pozbawione życia.

Konferencja dała możliwość dialogu pomiędzy środowiskiem biznesu, zainteresowanym rozwojem energetyki wiatrowej na morzu, a środowiskiem naukowym. To też wskazuje na kierunek kształcenia przyszłych pracowników związanych z branżą morską. Efekty badań na wspólnej konferencji zaprezentowali przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Instytutu Morskiego oraz firmy Mewo S.A.

Źródło: TVP3 Gdańsk Fot.: Unsplash

Zobacz podobne

Masowce napęedzane siłą wiatru

BS

J. Kaczyński: silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu

AB

Baltic Power – kalendarium projektu

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie