Polski Portal Morski
Historia

Podniesienia bandery na ORP „BURZA”

Ceremonia miała miejsce w Cherbourgu, pierwszym dowódcą okrętu został kmdr ppor. Bolesław Sokołowski, a banderę podniósł bosman Stanisław Mielnik. ORP „Burza” był drugim po „Wichrze” nowoczesnym kontrtorpedowcem w polskiej flocie. Niestety podobnie jak prototyp, jego budowa obfitowała w usterki techniczne, które znacznie opóźniły wejście okrętu do służby.

Położenie stępki odbyło się 1.XI.1926, problemy z turbinami sprawiły, że kadłub wodowano dopiero 16.IV.1929. Wadliwie wykonane kotły spowodowały kolejne poważne opóźnienia – próby morskie rozpoczęto dopiero w sierpniu 1932. Po podniesieniu bandery i załadowaniu w Breście amunicji „Burza” skierowała się do kraju – do Gdyni okręt wszedł 19 sierpnia 1932.

Opóźnienia w budowie i jakość wykonania sprawiły, że przy zamówieniu kolejnych kontrtorpedowców, stocznie francuskie nie były już brane pod uwagę.

ORP „Burza” w ramach planu „Peking” skierowana została do wielkiej Brytanii. Podczas wojny okręt pracowice wypełniał zadania bojowe. Brał m.in. udział w kampanii norweskiej, osłonie ewakuacji sił alianckich z Dunkierki, eskorcie atlantyckich konwojów. W marcu 1944 „Burza” odstawiona została do rezerwy, pełniła także funkcje szkoleniowe. Bilans wojennych dokonań to prawie 100 tysięcy przepłyniętych mil morskich, udział w 45 operacjach i patrolach bojowych, eskorta 44 konwojów.

Wysłużony wojenny weteran do kraju powrócił na holu w lipcu 1951. Od 1955, przezbrojony i przebudowany, służył jako okręt obrony przeciwlotniczej. W 1960 ORP „Burza” przekształcony został w okręt-muzeum zacumowany w Gdyni przy Nabrzeżu Pomorskim. W tej roli służył do 1976, rok później w Świnoujściu okręt został złomowany.

Źrodło, fot: muzeummw.pl

Zobacz podobne

Morze Północne pełne wraków- tajemnica polskiego Okrętu „Orzeł” nadal niewyjaśniona

PL

Relikty wartowni dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte nr 5 odsłonięte przez archeologów

AB

Średniowieczny miecz wydobyty z dna Odry podczas pogłębiania toru wodnego

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie