Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Offshore

DNV upoważnione przez MI do wydawania certyfikatów dla polskich farm wiatrowych

Polskie Ministerstwo Infrastruktury oficjalnie upoważniło międzynarodowego, niezależnego eksperta energetycznego i ubezpieczyciela DNV do wydawania certyfikatów dla morskich farm wiatrowych i montażu urządzeń wytwarzających energię elektryczna w Polsce – poinformowała firma DNV w komunikacie prasowym.

Proces certyfikacji będzie realizowany zgodnie z wymaganiami polskiego prawa.

„Polska planuje imponująco szybki rozwój morskiej energii wiatrowej” – mówi wiceprezes DNV Kim Sandgaard-Mørk. „Wprowadzenie technologii na nowy rynek z nowymi graczami wiąże się również z nowymi wyzwaniami. Certyfikacja oferuje sprawdzony, zorganizowany i cieszący się zaufaniem sposób minimalizowania ryzyka związanego z wdrażaniem technologii na rozwijającym się rynku morskiej energii wiatrowej oraz zarządzania nim” – dodaje.

„Ściśle współpracujemy z Ministerstwem Infrastruktury i cieszymy się z pozytywnego przyjęcia przez branżę programu certyfikacji DNV przeznaczonego dla Polski. Ten program znacznie pomógł branży w ustaleniu wspólnego zrozumienia między akceptowanym na całym świecie procesem certyfikacji a szczególnymi wymogami polskiego prawa” – podkreśla kierownik projektu ds. certyfikacji energii odnawialnej w DNV Krystian Słodzinka. 

W Polsce DNV jest obecny wraz z ponad 200 ekspertami świadczącymi usługi w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem dla klientów z różnych sektorów, w tym z branży energetycznej, offshore i morskiej.

DNV jest międzynarodowym akredytowanym rejestratorem i ttowarzystwem  klasyfikacyjnym z siedzibą w Norwegii. Firma zatrudnia obecnie około 12 tys. pracowników w ponad 100 krajach i świadczy usługi dla kilku branż, w tym morskiej, ropy i gazu, energii odnawialnej, elektryfikacji.

DNV jest też największym na świecie towarzystwem klasyfikacyjnym, świadczącym usługi dla ponad 13 tys. statków i ruchomych jednostek offshore, co stanowi 21 proc. udziału w światowym rynku.  Jest to również największa firma zajmująca się doradztwem technicznym i nadzorem w globalnej branży energii odnawialnej oraz ropy i gazu — 65 proc. rurociągów podmorskich na świecie jest projektowanych i instalowanych zgodnie ze standardami technicznymi DNV.

źródło mat. prasowy/ fot. Getty Images

Zobacz podobne

Wspólne spotkanie konsultacyjne aPZRP i II aPGW w Gdańsku

AB

Brytyjska stocznia: Miecznik ważnym punktem współpracy przemysłowej

BS

Nowy rozdział Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie