Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Turystyka

W Szczecinie otwarto Morskie Centrum Nauki

Można zostać matką chrzestną statku, nauczyć się halsowania, uratować rozbitka i spróbować słodkiej i słonej wody – to niektóre atrakcje zaprezentowane na ponad dwustu interaktywnych stanowiskach w szczecińskim Morskim Centrum Nauki. Otwarto je oficjalnie w sobotę.

Dyrektor MCN Witold Jabłoński przypomniał, że zanim powstała koncepcja eksponatów, prowadzono konsultacje m.in. ze stoczniowcami, z żeglarzami, naukowcami, nauczycielami i młodzieżą. Za koncepcję wystawy stałej odpowiadają Piotr Kossobudzki i Karolina Perrin. Centrum odwołuje się do działalności astrofizyka i kosmologa, popularyzatora nauki prof. Jerzego Stelmacha.

Wśród ponad 200 interaktywnych stanowisk zamontowanych na trzech poziomach MCN znalazły się: żaglówka, w której można nauczyć się halsowania, różne rodzaje żagli, bocianie gniazdo, makieta polskiego batyskafu Meduza II, fragment burty statku, o którą można „rozbić” butelkę wzorowaną na butelce szampana, zostając matką chrzestną jednostki, poruszająca się makieta kambuza, w której zadaniem jest „ugotować obiad” dla załogi oraz pokład statku, który należy umyć.

Są również stanowiska zapoznające odwiedzających z marynarskimi przesądami (m.in. dotyczącymi przywoływania wiatru), zwyczajami i szantami.

W centrum znalazła się też łódź wioślarska złotej osady olimpijskiej z Pekinu, kajak „Olo”, którym podróżnik Aleksander Doba trzykrotnie przepłynął Atlantyk i łódka „Show Must Go On”, na której Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły srebro igrzysk olimpijskich w Tokio.

W MCN znajduje się również planetarium – rozpięta na trzech kondygnacjach „lewitująca” kula, w której odbywać się będą pokazy związane m.in. z astronomią, fizyką, chemią i biologią.

Kamień węgielny pod budowę MCN wmurowano w październiku 2019 r. na miejskiej wyspie Łasztownia. Multimedialne centrum miało powstać pierwotnie jako Muzeum Morskie – oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2017 r. radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury województwa zachodniopomorskiego.

Budynek ma przypominać statek, a elewacja – ponakładane na siebie kontenery. Na elewację nałożono także specjalną siatkę. Bryła MCN o wysokości 14 m i długości 122 m jest podświetlana, a iluminacja może zmieniać kolory. Na dachu znajduje się taras widokowy, w przyszłości ma tam być również restauracja.

źródło PAP/ fot. Morskie Centrum Nauki

Zobacz podobne

Najciekawsze eksponaty Muzeum Bursztynu

JJ

131 lat temu urodził się „Kapitan Kapitanów”, Konstanty Maciejewicz

BS

Trwa rejestracja na konferencję „Chroń Morze” 31 sierpnia!

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie