Polski Portal Morski
Aktualności Extra

 Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu 

W ostatnią niedzielę czerwca tradycyjnie przypada Święto Marynarki Wojennej, które wieńczy obchody Święta Morza – dni nadzwyczajnych dla wszystkich związanych z morzem. Z tej okazji już w najbliższą sobotę (24 czerwca) w przeddzień święta MW marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża zapraszają do wspólnego świętowania w Świnoujściu !

Święto Morza, inaczej Dni Morza obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tych dniach świętują m.in. marynarze, portowcy, żeglarze, rybacy, stoczniowcy oraz wszyscy inni których życie związane jest z morzem. Finałem Święta Morza zgodnie z tradycją jest Święto Marynarki Wojennej, które przypada w ostatnią niedzielę czerwca.

Z tej okazji już w najbliższą sobotę 24 czerwca, w przeddzień obchodów Święta Marynarki Wojennej, zaplanowano szereg atrakcji i pokazów dostępnych dla wszystkich miłośników morskich klimatów, mieszkańców oraz gości odwiedzających Świnoujście, a także cały region.

Zapraszamy Państwa do świętowania razem z marynarzami 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i poniżej przedstawiamy plan tegorocznych obchodów i imprez:

24.06. SOBOTA – 13:00 do 21:00
Festyn Marynarski
ul. Wybrzeże Władysława IV (Nabrzeże Fairplay od stacji ORLEN do Kapitanatu Portu)

Godz. 13.00 – 21.00 

Zwiedzanie wszystkich typów okrętów 8FOW (okręt: dowodzenia siłami obrony przeciwminowej, transportowo-minowy, trałowiec, nowoczesny holownik oraz najnowszy niszczyciel min w MW RP)

Pokaz sprzętu i uzbrojenia jednostek flotylli m.in.: autonomiczne pojazdy podwodne, sprzęt Grupy Nurków Minerów, sprzęt saperski i chemiczny, armata przeciwlotnicza z wozem kierowania ogniem, trenażer przeciwlotniczego zestawu rakietowego GROM, wozy Wojskowej Straży Pożarnej i zabezpieczenia medycznego.

Ponadto sprzęt zaprzyjaźnionej 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej: kołowy transporter opancerzony Rosomak i armatohaubica Dana.

Godz. 13:00
Koncert inauguracyjny i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu.

Godz. 14:30, 15:30, 16:30, 17:30
Pokazy dynamiczne m.in. ratownictwa morskiego z wykorzystaniem okrętów, łodzi motorowych, tratw ratunkowych i środków pirotechnicznych

Godz. 14:30
Marynarski poczęstunek – żołnierska grochówka.

Godz. 20:00

Koncert finałowy Orkiestry Wojskowej Świnoujście z rampy okrętu transportowo-minowego

 Dla wszystkich zainteresowanych służbą wojskową będzie wystawione stanowisko informacyjne Wojskowego Centrum Rekrutacji w Świnoujściu, gdzie będzie można dowiedzieć się o formach i zasadach naboru do służby oraz, a także nowej formule, czyli Dobrowolnej Zasadniczej Służbie Wojskowej.

25.06. NIEDZIELA

Godz. 08.00

Podniesienie Wielkiej Gali Banderowej, a po zachodzie słońca iluminacja Gali Świetlnej na okrętach 8 FOW stacjonujących w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni. W ten sposób, zgodnie z tradycją morską, marynarze podkreślą uroczysty charakter swojego święta.

 Godz. 12.00

Uroczysta Msza Święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym, ul. Piłsudskiego 43.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia tych dni z Marynarką Wojenną i 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża !

***

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie.

Święto Marynarki Wojennej po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Święta Morza.

Źródło https://www.wojsko-polskie.pl/8fow/ fot. Wojsko Polskie

Zobacz podobne

Przełomowe badania prehistorycznych ryb

BS

„Złoty spaw” na gazowym połączeniu Polska-Słowacja

JJ

IMGW: gwałtowne wzrosty stanów wody na Wybrzeżu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie