Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Extra Środowisko

Piotr Naimski: mimo epidemii budowa Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem

Mimo epidemii i ograniczeń z nią związanych budowa gazociagu Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem i zostanie zakończona tak, jak jest to przewidziane, w październiku 2022 r. – powiedział PAP pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

„Budowa gazociągu Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem. Wszystkie konieczne umowy z wykonawcami i dostawcami są podpisane, zwożone są wszystkie elementy. Rury dla morskiej części Baltic Pipe są już w całości wyprodukowane, większość jest gotowa, a ponad połowa jest zwieziona na plac, skąd będą wywiezione na morze” – poinformował.

Jak dodał, zarówno po stronie duńskiej, jak i polskiej rozpoczęły się budowy na brzegach. „To wymaga wybudowania skomplikowanych tuneli” – dodał. Wyjaśnił, że chodzi o to, by nie rozkopywać plaż. „Rury będą wychodziły daleko poza plażą, w głębi lądu. Wszystko będzie skończone tak, jak jest przewidziane – w październiku 2022 r. i nie widzimy zagrożeń” – zapewnił.

Naimski podkreślił, że wirus i epidemia nie wpływają na terminy, choć – jak ocenił – „bywa trudno”, lecz zarówno w Polsce, jak i w Danii budowy trwają.

Baltic Pipe to strategiczny projektktóry ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich.

Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii.

źródło:PAP/
Foto: Rury zostały zespawane, a następnie przeciągnięte przez Mały Bełt w Danii, pomiędzy Jutlandią i Fionią. Zdjęcie: Energinet/Maria Tuxen Hedegaard/baltic-pipe.eu

Zobacz podobne

GAZ-SYSTEM podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe

Autor

Wzrasta poziom Wisły w Wyszogrodzie – na miejscu są żołnierze WOT, zabezpieczono część budynków

Autor

Urząd Morski w Gdyni: po roku zaawansowanie prac przy kanale żeglugowym na Mierzei wynosi ok. 40 proc.

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie