Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Technologie

Rusza budowa Baltic Pipe. Maszyna TBM już na placu budowy

Na plac budowy dotarła maszyna TBM, która posłuży do budowy mikrotunelu pod wydmami w Pogorzelicy. Tunel pod gazociąg będzie budowany podobnie jak w Świnoujściu.

Wiercenie będzie wykonywane od strony lądu w kierunku morza. Dzięki zastosowaniu takiej metody, nie zostaną zniszczone wydmy i roślinność. Po wydrążeniu fragmentu za maszyną będzie układana betonowa obudowa tunelu, która m. in. wzmocni jego stabilność. Wejście gazociągu na ląd będzie niewidoczne. Rury Baltic Pipe w morzu będą układane latem tego roku.

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii. Projekt realizowany jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.

Źródło: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2021

KM

Dorzecze Parstęty z szansą na realizację ambitnego programu naturalnej odbudowy cieku

KM

Świnoujście. Modernizacja terminalu promowego trwa

AB

1 komentarz

Marek 20 marca 2021 at 13:39

Nareszcie, w końcu. Widać, że Polska w końcu zaczęła dbać o swoje morskie zaplecze. Trzeba pamiętać, że Polska bez dobrze rozwiniętej linii brzegowej bardzo dużo by straciła. W końcu to przecież, aż 10%PKB wpływające (dosłownie wpływające) do budżetu naszego kraju z zaledwie trzech naszych portów. Brawo, nasi górą i oby tak dalej. Bądźmy dumni z z tego, że jesteśmy Polakami!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie