Polski Portal Morski
Aktualności Inne

USA/ Chiński biznesman przyznał się, że przemycał do ChRL amerykańską technologię morską

Chiński biznesman i biolog morski przyznał się w środę przed sądem federalnym w Bostonie, że nielegalnie przekazywał amerykańską technologię morską uniwersytetowi wojskowemu w Chinach. Uczelnia ta znana jest m.in. z prac nad podwodnymi dronami.

45-letni Shuren Qin, który od 2014 r. mieszka w stanie Massachusetts, jest założycielem firmy sprzedającej sprzęt oceanograficzny. W 2018 r. został oskarżony o nielegalny eksport do Chin hydrofonów, czyli urządzeń stosowanych do rejestrowania dźwięku pod wodą.

Mężczyzna przyznał się w środę do 10 stawianych mu zarzutów, w tym zmowy w celu złamania przepisów o eksporcie, oszustw wizowych, prania brudnych pieniędzy oraz przemytu.

Prokuratura oskarżała go także o wywóz z kraju m.in. bezzałogowych pojazdów naziemnych oraz twierdziła, że w latach 2015-2018 dostarczył towary o wartości 8 mln dolarów podmiotom kontrolowanym przez chiński rząd. Qin przyznał się jedynie do zarzutów dotyczących 60 hydrofonów o wartości 100 tys. dolarów. W ramach ugody prokuratorzy zgodzili się zarekomendować dla niego przed sądem karę pozbawienia wolności w wymiarze od 87 do 108 miesięcy.

Wskazali też, że Północnozachodni Uniwersytet Politechniczny w Xi’an w Chinach zlecił Qinowi zdobycie urządzeń używanych do walki z okrętami podwodnymi oraz że mężczyzna uzyskał hydrofony od amerykańskiego wytwórcy. Prawnik Qina powiedział, że jego klient nie był świadomy, w jakim celu miały być wykorzystane urządzenia, które przekazywał do Chin.

Zastępca prokuratora generalnego USA John Demers powiedział podczas środowego seminarium na Uniwersytecie George’a Washingtona, że działalność szpiegowska Chin i związana z nią kradzież technologii są traktowane priorytetowo przez ministerstwo sprawiedliwości USA.

źródło Pap fot. Pixabay

Zobacz podobne

Enigma wyciągnięta z oceanu. Dlaczego alianci potrzebowali urządzenia Kriegsmarine?

PL

PZŻ. Egzaminy na uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej odblokowane

AB

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie