Polski Portal Morski
Aktualności Forum Ekspertów

Ekspert: skutki porozumienia między USA, W. Brytanią i Australią będą niekorzystne dla Francji

Skutki porozumienia między USA, W. Brytanią i Australią w zakresie bezpieczeństwa na Pacyfiku (AUKUS) będą długofalowe i niekorzystne dla Francji – mówi PAP ekspert z Francuskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (IFRI) Paul Maurice.

„Kontrakt stulecia na dostawę okrętów podwodnych zawarty w 2016 r. z Australią był bardzo ważny dla Francji, ponieważ czynił z niej potęgę w sektorze produkcji sprzętu wojskowego oraz silnego gracza w regionie Pacyfiku. Pozwalał również prezydentowi Emmanuelowi Macronowi pozycjonować się jako silnemu graczowi rozdającemu karty w regionie oraz np. w relacji z Wielką Brytanią” – mówi Paul Maurice.

„Konsekwencje dyplomatyczne anulowania tego kontraktu są poważne. Francja straciła zaufanie do ważnych partnerów w NATO: USA, Wielkiej Brytanii i Australii” – podkreśla ekspert. „Wezwanie francuskich ambasadorów jest silnym przekazem siły w relacjach dyplomatycznych. Paradoksalnie, ambasador z Wielkiej Brytanii nie został odwołany z uwagi na konieczność stałych konsultacji z tym krajem” – wyjaśnia Maurice.

„Skutki zawarcia porozumienia AUKUS między USA, Wielką Brytanią i Australią są poważne i niekorzystne dla Francji i Europy i mogą prowadzić do reorientacji strategicznych celów partnerów NATO w związku z rosnącą potęgą Chin” – uważa Maurice.

„Europa może znaleźć się na drugim planie relacji transatlantyckich” – dodaje analityk.

„Stanowisko Wielkiej Brytanii będzie miało negatywne konsekwencje dla relacji francusko-brytyjskich i być może będziemy świadkami wzmocnienia wojskowych i gospodarczych relacji francusko-niemieckich, choć tu istnieje również pewna konkurencja między krajami, mimo zapewnień o solidarności z Francją w sprawie anulowania „kontraktu stulecia” – zauważa ekspert.

Zdaniem Maurice’a z uwagi na wybory w Niemczech, kanclerz Angela Merkel nie może przyjąć zdecydowanej pozycji w tym kryzysie dyplomatycznym, choć ostatnie wizyty kandydatów na kanclerza w Paryżu jeszcze przed wyborami są obiecujące w kontekście zacieśniania relacji francusko-niemieckich po wyborach.

Premier Boris Johnson realizuje konsekwentnie strategię prowadzenia równoległych polityk i relacji zarówno z USA, jak i Australią, będącą strefą brytyjskich wpływów. „Te relacje wysuwają się na pierwszy plan i rzucają cień na stosunki z europejskimi partnerami. AUKUS można określić jako sukces Borisa Johnsona, który mimo brexitu prowadzi aktywną politykę zagraniczną” – uważa Maurice.

„W obecnym kryzysie dyplomatycznym szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian pyta o kształt współpracy w ramach NATO i relacje w ramach sojuszu, mówiąc o potrzebie ich redefinicji oraz o relacje w samej Europie odnośnie naszych partnerów zewnętrznych” – wyjaśnia ekspert.

Kwestią, która pojawia się obecnie wśród rozmów dyplomatów są negocjacje porozumienia umowy o wolnym handlu między UE a Australią.

źródło PAP/ fot. wikipedia

Zobacz podobne

The Ocean Race Europe Prologue: Sailing Poland wygrał wyścig Kłajpeda – Gdynia!

BS

Litwa/ Gigantyczny reaktor dla instalacji hydrokrakingu w Orlen Lietuva dotarł do Możejek

AB

Wiemy, jak będą kursować promy po otwarciu tunelu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie