Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Rekordowy rok dla portów w Szczecinie i Świnoujściu

Pod względem przeładunków, ten rok dla portów w Szczecinie i Świnoujściu będzie rekordowy. Szacuje się, że do końca roku dwa porty przeładują ponad 34 miliony ton towarów.

Na ten wzrost miała wpływ wojna w Ukrainie, ale także pogłębienie toru do Szczecina do 12,5 metra – mówi Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

– Powiększone możliwości transportu towarów, przede wszystkim dłuższymi jednostkami, powoduje, że tego towaru wpływa nam znacznie więcej. Z drugiej strony uruchamiamy nabrzeża pod duże jednostki 40-70-tysięczniki, które będą obsługiwane w porcie Szczecin – mówi Gróbarczyk.

W portach przeładowano więcej węgla, rudy i gazu LNG – mówi Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

– Takim rekordowym rokiem w naszych statystykach był 2018. W zeszłym roku do jego pobicia zabrakło praktycznie dwóch ładowni dużych masowców. W 2022 r. jesteśmy na plusie o prawie 10%, jeżeli to zestawimy z rokiem 2021 – mówi Woźniak-Lewandowska.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił, że polskie porty poradziły sobie z importem węgla. Do Polski sprowadzono kilka milionów ton surowca.

Źródło: Radio Szczecin

Zobacz podobne

PKN ORLEN na Forum Ekonomicznym: musimy przygotować Polskę na energetyczną rewolucję

KM

Tokio/wioślarstwo – Winczura: organizatorzy chcą zapewnić finalistom sprawiedliwe warunki

JJ

Media: budowa Nord Stream 2 może się zakończyć 23 sierpnia

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie