Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Ochrona obiektów infrastruktury krytycznej

Trzeba wzmóc czujność, nie panikować, a ochronę obiektów infrastruktury krytycznej przekazać profesjonalistom – uważa generał Roman Polko. W ten sposób skomentował też zabezpieczenie terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.

– W szczegóły nie będę wchodził. Pilnowałem kiedyś mostu w Kosowie, a przejęliśmy obiekt od Francuzów, którzy nie do końca dawali sobie tam radę… Jakby pan wszedł na ten obiekt przez nas szczelnie chroniony, to nie zobaczyłby pan żadnego żołnierza, a oni tam byli. – wspomina gen. Polko.

Roman Polko badał także zabezpieczenie infrastruktury krytycznej w Warszawie. W jego ocenie, często sprawy tego typu są oddawane emerytom, którzy nie generują etatów.

– Jeden z wniosków, jaki wysunęliśmy podczas badań, które realizowaliśmy w ramach rady bezpieczeństwa i obronności, to niestety refleksja, że bardzo często za infrastrukturę krytyczną na poziomie województwa, powiatu czy miasta odpowiadają ludzie, którzy nie spełnili się w administracji i przesunięto ich na takie stanowiska. Ten sposób myślenia trzeba zmienić – podkreśla gen. Polko.

Do tzw. infrastruktury krytycznej zaliczamy m.in. sieci energetyczne, elektrownie, rafinerie czy też wodociągi.

źródło Radio Szczecin/ fot. Gaz- System

Zobacz podobne

Port Gdańsk na EKF: eksport polskiej żywności systematycznie rośnie

JJ

Powraca program Czapla?

BS

Sweco inżynierem kontraktu budowy części hydrotechnicznej terminalu instalacyjnego w porcie Świnoujście

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie