Polski Portal Morski
Aktualności

Minął rok od zniszczenia rosyjskiego okrętu „Moskwa”

Rok temu ukraińska rakieta Neptun zniszczyła na Morzu Czarnym rosyjski okręt wojenny „Moskwa” – przypomniał w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. W rocznicę zatopienia jednostki szef państwa ustanowił święto pracowników ukraińskiego sektora zbrojeniowego.

„To, że Ukraina wytrzymała, to, że Ukraina może walczyć i wyzwalać swoją ziemię, to, że Ukraina jest pewna swojej przyszłości, w znacznej mierze opiera się na naszej pewności co do umiejętności i talentów, rozumu i strategicznego myślenia tych, którzy efektywnie pracują w ukraińskim kompleksie obronno-przemysłowym i mogą go rozwijać” – podkreślił w czwartek ukraiński prezydent.

Zaznaczył, że 13 kwietnia to „znamienny dzień”. Rok temu ukraińska rakieta „pomogła zaprowadzić porządek” w ukraińskich wodach Morza Czarnego – wskazał szef państwa.

„Dzięki naszemu Neptunowi wrogi flagowiec udał się tam, gdzie jest jego miejsce, tak samo jak wszystkich innych rosyjskich okrętów” – dodał. Odniósł się w ten sposób do zdania: „Rosyjski okręcie wojenny, p… się!”, które wypowiedział ukraiński obrońca Wyspy Węży na Morzu Czarnym do atakującego rosyjskiego okrętu.

Zełenski poinformował też o ustanowieniu 13 kwietnia święta pracowników ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego. 

„Moskwa” była flagowym okrętem Floty Czarnomorskiej i jednym z najważniejszych rosyjskich okrętów wojennych. Jednostka została poważnie uszkodzona 13 kwietnia 2022 r. na Morzu Czarnym w wyniku ukraińskiego ostrzału, została trafiona pociskami manewrującymi RK-360 Neptun.

Zestawy rakietowe tego typu, opracowane w Kijowie, znajdują się na wyposażeniu ukraińskiej armii od marca 2021 roku. Po raz pierwszy wykorzystano je w warunkach bojowych w wojnie z Rosją.

Źródło: PAP Fot.: media

Zobacz podobne

Uniwersytet Morski w Gdynii. Historia opowiedziana zdjęciami

AB

W. Brytania/ Zniewagi wobec ratowników morskich pomagających nielegalnym imigrantom

BS

Obajtek: za 2-3 miesiące chcemy ogłosić z koncernem Sabic wspólne projekty w petrochemii

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie