Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

W Porcie Nowy Świat otwarto morskie przejście graniczne

1 maja uruchomiono nowe morskie przejście graniczne Nowy Świat w obrębie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Jest ono czynne całodobowo, obsługuje ruch osobowy i towarowy, odprawy prowadzą tu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej.

W otwarciu przejścia uczestniczyli Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzej Prokopski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni dr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski. Obecna była także poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga, przedstawiciele współpracujących służb, instytucji,  Wojska Polskiego, władz lokalnych i samorządowych.

– Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną to jedna z tych strategicznych inwestycji, która  wzmocniła pozycję Polski pod względem politycznym, militarnym i gospodarczym jako w pełni suwerennego państwa. Po raz pierwszy w powojennej historii naszego kraju nie trzeba pytać wschodniego sąsiada o zgodę na wpłynięcie na Zalew Wiślany. Inwestycja umożliwia swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich do pobliskich portów i pozwala nie tylko na rozwój regionu, ale i wzrost gospodarczy całego kraju. Obecnie na Zalewie Wiślanym funkcjonują dwa przejścia graniczne – w Elblągu i Fromborku. Dziś z dumą otwieramy morskie przejście graniczne Nowy Świat! Będą w nim odprawiane jednostki pływające po nowej drodze wodnej dla żeglugi pomiędzy Zalewem Wiślanym i Morzem Bałtyckim. To, obok m.in. rozwoju portów w Gdyni, Gdańsku, realizacji portowych projektów infrastrukturalnych czy kolejowych, symbol sukcesu morskiej i handlowej polityki rządu premiera Mateusza Morawieckiego – podkreślił wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

– Morskie przejście graniczne Nowy Świat pozwala w pełni otworzyć drogę dla żeglugi międzynarodowej pomiędzy Zalewem Wiślanym a Morzem Bałtyckim, bez konieczności zawijania do portów w Elblągu i Fromborku w celu dokonywania tam odpraw granicznych. Zwiększa też poziom ochrony morskiej granicy Rzeczypospolitej Polskiej i uszczelnia system monitorowania ruchu statków, a my, jako Morski Oddział Straży Granicznej, jesteśmy w pełni gotowi do zapewnienia prowadzenia tu odpraw granicznych – zaznaczył Komendant MOSG kontradm. SG Andrzej Prokopski.

– Uruchomione zostało kolejne udogodnienie, które umożliwia przekraczanie granicy w miejscu, w którym nigdy wcześniej nie było to możliwe. Nigdy wcześniej w tym miejscu nie była również możliwa swobodna żegluga. Obecność Straży Granicznej w Porcie Nowy Świat podkreśla strategiczne i logistyczne znaczenie tej nowej przeprawy morskiej. Cieszę się bardzo, że Urząd Morski w Gdyni, który wybudował ten obiekt, administruje kanałem żeglugowym i całym Portem, będzie miał wsparcie funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Policji. W tym miejscu wspólnie będziemy dbali o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa morskiego, sprawność, a także skuteczność śluzowań wszystkich jednostek, chcących przepłynąć z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany lub odwrotnie na zasadach obowiązujących w Rzeczypospolitej –  powiedział dr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Podstawą utworzenia przejścia granicznego Nowy Świat jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustalenia morskich i stałych lotniczych przejść granicznych oraz rodzaju ruchu dozwolonego przez te przejścia. Od teraz funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej obsługują 19 morskich i 2 lotnicze przejścia graniczne.

Przez morskie przejście graniczne Nowy Świat dopuszczony jest ruch osobowy i towarowy. Odprawy graniczne będą prowadzić funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej. Kontrole jednostek pływających odbywać się będą w specjalnie wydzielonych i oznakowanych strefach przy nabrzeżu, w tzw. punktach kontrolnych, usytuowanych przed wejściem do kanału żeglugowego, zarówno od strony Zatoki Gdańskiej, jak i od strony Zalewu Wiślanego. Odprawa będzie prowadzona w oparciu o mobilne terminale do odprawy granicznej. Do dyspozycji funkcjonariuszy są także pomieszczenia biurowe w budynku Kapitanatu Portu Nowy Świat, gdzie możliwe jest prowadzenie czynności na tzw. I i II linii kontroli granicznej. Liczba funkcjonariuszy zmiany kontrolerskiej będzie adekwatna do natężenia ruchu granicznego, tak aby zapewnić sprawne i terminowe realizowanie zadań.

W rejonie przejścia granicznego istnieje dodatkowo możliwość korzystania z miejsca postojowego dla jednostek pływających Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Dzięki temu  zdecydowanie skraca się czas podjęcia ewentualnej interwencji wobec statków w rejonie granicy państwowej na Zatoce Gdańskiej.

źródło Morski Oddział Straży Graicznej / fot. Ewelina Biały

Zobacz podobne

Poziom mórz rośnie czterokrotnie szybciej w miejscach zamieszkania przybrzeżnych społeczności

KD

W Gdyni rozpoczęto budowę najnowocześniejszego okrętu przeciwminowego

BS

Lądowa część Baltic Pipe na ukończeniu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie