Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Pogłębienie toru wodnego jako inwestycja przyjazna środowisku

Dzisiaj kolejny artykuł związany z ochroną środowiska wodnego w naszym regionie. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, rozpoczęliśmy program pn. „Polska Morska- Szczecin leży nad morzem”. 

Inwestycje infrastrukturalne to nie wszystko, jeśli byłyby przeprowadzane bez szczególnej dbałości o mieszkańców i środowisko.

Do jednych ze wzorowo przeprowadzonych inwestycji w naszym kraju należy projekt  modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m, zrealizowany w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Projekt został zrealizowany w ramach unijnego Programu Operacyjnego ”Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020. Jego całkowita wartość wynosiła ok. 1,9 mld złotych.

Przy okazji pogłębienia toru wodnego konieczne było wydobycie niemal 40 mln m3 urobku. Podczas prac wydobyto również wiele zalegających śmieci, konstrukcji, wraków i zabytków, takich jak chociażby średniowieczny miecz z XII-XIV w.

Dlatego pogłębienie toru wodnego to nie tylko dostęp do naszych portów dla statków o zanurzeniu do 11m, ale również czystszy zalew i rzeka.

Decyzja o wykorzystaniu refulatu do utworzenia dwóch wysp na Zalewie Szczecińskim była strzałem w dziesiątkę. W chwili podejmowania decyzji o utworzeniu pól refulacyjnych nikt jeszcze nie spodziewał się, że na wyspach pojawią się gatunki ptaków, których od lat nie widziano w naszym regionie.

Na jednej z wysp pojawiły się Szablodzioby, co w świecie ornitologii zostało uznane za ogromną sensacje.

Inwestycje to nie zawsze tylko koszty środowiskowe.

Fot.: Damian Kryj

Zobacz podobne

UE ogłasza zobowiązania na rzecz ochrony oceanów o wartości 816,5 mln euro

BS

Rosjanie zaatakowali Odessę Kalibrami, trzy osoby nie żyją

AZ

Kanada/ Posady latarników do wzięcia od zaraz

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie