Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Nurkowie wydobyli pozostałości 400-letniego wraku statku

Archeolodzy podwodni z Lubeki w Niemczech zakończyli w poniedziałek ratowanie 400-letniego wraku statku w ujściu rzeki Trave na południowo-zachodnim Bałtyku.

Dzięki dobrej widoczności pod wodą i warunkom pogodowym prace zostały zakończone przed terminem. Zaangażowany w nie zespół naukowy przewidywał wcześniej, że rozpoczęte w czerwcu, potrwają około trzech miesięcy i zakończą się we wrześniu.

Całkowity koszt projektu, który jest finansowany przez mieszkańców Lubeki, szacuje się na około 2 mln euro.

Wrak, który znajdował się 11 metrów pod powierzchnią wody, został przypadkowo odkryty podczas rutynowych badań w lipcu 2022 roku.

„Znaleźliśmy więcej niż się spodziewaliśmy i jesteśmy już w stanie wyciągnąć szereg wniosków dotyczących ładunku i wyposażenia hanzeatyckiego statku” – powiedział Felix Rösch, który kieruje projektem. Uważa się, że statek został prawdopodobnie zbudowany w Holandii około 1650 roku.

Rösch powiedział, że czarne ślady na niektórych ładunkach sugerują, że statek mógł zatonąć w wyniku pożaru. 

Na pokładzie jednostki znajdowało się ok. 170 beczek z tlenkiem wapnia, tzw. wapnem palonym, materiałem powszechnie używanym wówczas w budownictwie mieszkaniowym. Zostaną one wydobyte w najbliższych dniach.

Zdaniem badaczy, że woda przedostająca się do beczek mogła wywołać reakcję chemiczną, wytwarzając intensywne ciepło, które ostatecznie doprowadziło do pożaru.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że statek prawdopodobnie był w drodze do Lubeki ze Skandynawii.

Zespół, który pracuje przy wydobyciu wraku odkrywa jego pozostałości z osadu dna morskiego warstwa po warstwie. Części wydobywane na powierzchnię są następnie przewożone do magazynu w Lubece w celu dalszego oczyszczenia i udokumentowania.

Wykonywane są m.in. trójwymiarowe cyfrowe skany wszystkich obiektów, a same elementy są poddawane specjalistycznym procedurom, aby uchronić je przed szybkim zniszczeniem. 

Wśród przedmiotów, już wydobytych z dna rzeki Trave, znajdują się różne przybory kuchenne, garnki i talerze, butelki wina i butelka likieru z napisem „London”, woreczek na tytoń i elegancka miska, najwyraźniej przeznaczona dla kapitana. Znaleziono także kości zwierząt domowych.

Do tej pory archeologom udawało się znaleźć zatopione żaglowce handlowe z Holandii czy okręty wojenne z tego okresu. Statek handlowy kupców hanzeatyckich – jeśli hipoteza się potwierdzi – został znaleziony po raz pierwszy, co da naukowcom niepowtarzalną okazję poznania historii Hanzy i hanzeatyckiej floty handlowej.

Liga hanzeatycka była średniowieczną konfederacją handlową i obronną miast i kupców z siedzibą na Morzu Północnym i Bałtyku rozciągającą się od Holandii po Polskę i na północ wzdłuż wybrzeża Skandynawii.

Fot.: Christian Howe

Zobacz podobne

Szczecińska Energetyka Cieplna partnerem w Morskim Centrum Nauki

KM

Równo za trzy miesiące na horyzoncie będziemy witać pierwszych uczestników regat the Tall Ships Races 2021!

BS

Castoro 10 rozpoczyna budowę ostatnich kilometrów Baltic Pipe

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie