Polski Portal Morski
Aktualności

Wanda Zwinogrodzka: kwartalnik „Trimarium” służy kulturowej integracji regionu Trójmorza

Międzynarodowy kwartalnik „Trimarium” służy kulturowej integracji krajów regionu Trójmorza – powiedziała w poniedziałek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka podczas konferencji prasowej w Warszawie, na której zaprezentowano drugi numer czasopisma.

„Często o naszych bezpośrednich sąsiadach z krajów Trójmorza, o ich historii i kulturze dowiadujemy się poprzez filtr ogólnoświatowych mediów, zamiast bezpośrednio od naszych sąsiadów, którzy mogli by nam opowiedzieć o sobie w sposób bardziej kompetentny i rzetelny. Dlatego w Instytucie Literatury powstała idea kwartalnika „Trimarium. The History and Literature of Central and Eastern European Countries”. Ma on zaradzić brakowi wiedzy i ignorancji w dziedzinie historii i literatury całego regionu Trójmorza. Służy integracji kulturowej tych krajów i lepszemu zrozumieniu, wzajemnemu poznawaniu się” – wyjaśniła Zwinogrodzka.

„Naukowcy z różnych krajów – od Litwy, przez Polskę, Czechy, Słowację, Rumunię aż po Mołdawię – omawiają tematy do kolejnego numeru kwartalnika. Jego celem jest wzajemne poznanie historii i literatury w krajach całego regionu i zebranie w jednym miejscu całej wiedzy, a także wspólny przekaz dla świata – ponieważ nie tylko zbyt mało wiemy o naszych sąsiadach, ale nie potrafimy sformułować naszego stanowiska w międzynarodowym dyskursie. Redakcja kwartalnika jest w pełni międzynarodowa. Widzimy już pierwsze pozytywne efekty projektu, który został już dostrzeżony na świecie m.in. w USA” – dodała.

Region Trójmorza to 12 krajów leżących pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Zamieszkuje go 112 milionów osób – 21,8 proc. populacji całej Unii Europejskiej.

„W ciągu ostatnich 500 lat wszystkie co najmniej dwukrotnie utraciły niepodległość, były wielokrotnie najeżdżane, okupowane, grabione. W przeciwieństwie do Europy Zachodniej nigdy nie rozwinął się tu absolutyzm, wcześnie wprowadzono rządy prawa. Łączy je opresja historyczna czyli wspólnota losów narodów żyjących pomiędzy imperialnymi potęgami Rosji, Niemiec, a kiedyś także i Turcji. Świadomość zagrożenia niepodległości i państwowości jest obecna w społeczeństwach tych państw” – podkreśliła Zwinogrodzka.

„Kwartalnik „Trimarium” wpisuje się w kulturową współpracę krajów regionu Trójmorza. Dziś prezentujemy już drugi jego numer. Kwartalnik jest logicznym zwieńczeniem i konsekwencją dotychczasowej działalności naszego instytutu. Dlatego nie było dla nas problemem zorganizowanie międzynarodowej redakcji” – powiedział dyrektor Instytutu Literatury dr hab. Józef Maria Ruszar.

Redaktorem naczelnym kwartalnika jest dr Paweł F. Nowakowski. Pierwszy numer ukazał się w lipcu br. Każdy z numerów czasopisma jest podzielony na dwie części: historyczną i literaturoznawczą, posiada także wiodący temat oraz część publicystyczną.

„Trimarium. The History and Literature of Central and Eastern European Countries+ to kwartalnik wydawany przez Instytut Literatury w Krakowie. Głównym celem czasopisma jest prezentacja historii i literatury poszczególnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Czech, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier, a także innych krajów Trójmorza. Wersja drukowana kwartalnika wydawana jest w języku angielskim. W wersji elektronicznej artykuły są dostępne również w językach oryginalnych autorów”- informuje Instytut Literatury.

Projekt „Trimarium. The History and Literature of Central and Eastern European Countries” jest finansowany przez MKiDN.

Źródło PAP fot. Trimarium

Zobacz podobne

Steelwind Nordenham dostawcą monopali dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2

KM

Straż Graniczna z nowym, nowoczesnym patrolowcem. Otrzymał imię wybitnego generała

KM

Atak na kwaterę główną to kolejny cios dla Floty Czarnomorskiej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie