Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Ważne

Bezpiecznie i pięknie nad wodą! Podsumowanie sezonu z ministrem

– Przez cały sezon przyświecało nam jasło „Bezpieczni nad wodą!”. Dbali o to ratownicy SAR a szczeciński Urząd Morski dbał o piękne plaże, i chronił piękne brzegi, klify – podkreślił Marek Gróbarczyk, wiceminister resortu infrastruktury podsumowując mijający sezon na przystani rybackiej w Niechorzu. Aura dopisała. Można było podziwiać pokazy ratowników SAR, obejrzeć ich sprzęt, porozmawiać z pracownikami urzędu Morskiego czy pokosztować specjałów przygotowanych przez Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków.

Minister Gróbarczyk dziękując wszystkim służbom za dbanie o bezpieczeństwo na wodach Bałtyku ale także o nasze plaże i brzegi zaapelował też do wypoczywających, by do ich wysiłku dołożyli też trochę zdrowego rozsądku, co wszystkim zagwarantuje prawdziwy relaks na naszych przepięknych plażach.  

Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, zwrócił uwagę na fakt, iż oprócz ochrony brzegów, klifów, wydm i plaż pracownicy tej instytucji działają prewencyjnie, edukują uświadamiając wypoczywającym, że warto wspólnie dbać o plaże i ich otoczenie, których uroków zazdrości nam cała Europa. By tych plaż nam nie brakowało, urząd w ramach ochrony i zabezpieczania brzegów i walki z żywiołem Bałtyku, wydaje dziesiątki milionów złotych na ich uzupełnianie. 

Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR w krótkim podsumowaniu przypomniał, że nad bezpieczeństwem polskiego wybrzeża, Zalewu Szczecińskiego i Wiślanego non stop czuwa ponad 70 ratowników i około 100 ochotników. Całodobowy monitoring prowadzi Centrum Koordynacyjne w Gdyni i pomocnicze w Świnoujściu a ratownicy są rozlokowani w kilkunastu bazach. – Kwadrans, tyle czasu mają by ruszyć do akcji po wezwaniu pomocy – podkreślił, dyrektor. – Wypływamy w morze w każdych warunkach. 

W tym sezonie, w 263 akcjach udało się uratować 163 osoby – podkreślił szef SAR. ubiegłym roku udało się uratować życie 89 osobom.

W ramach podsumowania plażowicze z Niechorza mogli przyglądać się pokazom akcji ratowniczych ratowników SAR na wodzie. Demonstrowano m.in. podjęcie rozbitków. Natomiast na brzegu pokazano część sprzętu, jakim ratownicy dysponują. Były też pokaz udzielania pierwszej pomocy. Atrakcją był sprzęt, którym dysponują inspektorzy terenowi Urzędu Morskiego, swoje stosika plażowe miały Wody Polskie, Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście zadbał o animatorów, którzy bawili plażowiczów, zwłaszcza tych najmłodszych. A przy stołach Wolińskiego Stowarzyszenia Rybaków ustawiały się kolejki, by skosztować kulinarnych specjałów naszych rybaków. 

Piotr Jasina

Zobacz podobne

Rekord eksportu zboża

AB

Niedobór wody w Polsce

PL

Ruszyły prace dotyczące przebudowy systemu umocnień brzegowych w Mielnie

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie