Polski Portal Morski
Aktualności

Wiceszef MSZ: Trójmorze rozpoczynało jako projekt polityczny, dziś skupia się na sprawach praktycznych

Inicjatywa Trójmorza rozpoczęła się jako projekt polityczny, dziś skupia się na sprawach praktycznych – mówił podczas jednego z paneli XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński. Jako jeden z priorytetów Inicjatywy wskazywał dalszy rozwój sektora cyfrowego.

Wiceszef MSZ i pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza, który wziął udział w panelu „Pięć lat Inicjatywy Trójmorza. Osiągnięcia, cele, perspektywy na przyszłość” stwierdził, że sam projekt rozpoczynał się od współpracy politycznej krajów regionu, jednak ewoluował w kierunku wspólnego działania na rzecz konkretnych inwestycji.

Wśród filarów wspólnych działań krajów wchodzących w skład tego formatu wymieniał rozwój infrastruktury drogowej, energetycznej oraz rozwój sektora cyfrowego.

Nawiązując do początków Inicjatywy wiceszef polskiej dyplomacji stwierdził, że podczas rozmów akcesyjnych i po wejściu do UE Polska oraz kraje regionu skupiały się na współpracy na osi wschód-zachód, intensyfikowały integrację i próbowały dogonić bardziej rozwinięte kraje Europy Zachodniej. Jednak – jak dodał – brakowało wówczas współpracy między krajami członkowskimi z regionu. „Współpraca regionalna nie była skuteczna i nie pozwalała na wykorzystanie potencjału tego regionu” – ocenił Jabłoński.

Wiceszef MSZ podkreślił, że w trakcie minionych sześciu lat funkcjonowania Inicjatywy udało się m.in. przyspieszyć rozwój sieci dróg w Polsce czy zwiększyć inwestycje w infrastrukturę energetyczną, co – jak podkreślał – zwiększa bezpieczeństwo i pozwala uniezależnić się politycznie i gospodarczo od Rosji.

Jabłoński akcentował także potrzebę dalszego rozwoju sektora cyfrowego wśród krajów Trójmorza. „Powinniśmy się skupić na tych obszarach, które nas definiują teraz – internet, dostęp do informacji, smart connectivity, czyli koncepcja inteligentnego porozumiewania się” – mówił.

Wiceszef polskiej dyplomacji oceniał, że ucyfrowienie gospodarek, digitalizacja w sektorze energetycznym i duże inwestycje w obszarze cyberbezpieczeństwa będą istotnymi czynnikami w rozwoju tego sektora. „Potrzebne są duże inwestycje i zacieśnianie więzi oraz większa koordynacja w zakresie przyjmowania dobrych standardów i certyfikacji projektów” – mówił Jabłoński.

Wiceszef MSZ podkreślał, że Inicjatywa cieszyła się poparciem już kilku administracji amerykańskich, w tym zarówno Baracka Obamy, Donalda Trumpa, jak i obecnie Joe Bidena, a amerykański Kongres przyjął rezolucję ws. Inicjatywy ponad podziałami politycznymi. „Wydaje się, że Inicjatywa Trójmorza cieszy się za oceanem zainteresowaniem, poparciem, szczególnie w kontekście inwestycji” – mówił.

Jabłoński zapewniał, że format ten cieszy się zainteresowaniem także krajów Europy Zachodniej oraz państw niebędących członkami UE, w tym z Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego. „To, co rozpoczęło się jako projekt polityczny, skupia się dziś na sprawach praktycznych, koordynacji na poziomie administracyjnym, na poziomie rządowym i to są elementy prawdziwego sukcesu, jakim jest Inicjatywa Trójmorza” – powiedział wiceszef MSZ.

Pytany o zaangażowanie Niemiec wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska obserwuje bieżące wydarzenia za zachodnią granicą przed wyborami. „Nie pokusiłbym się o wskazanie, kto będzie przyszłym kanclerzem Niemiec, jednak jestem absolutnie przekonany, że niemiecki rząd, który już do tej pory deklarował swoje zainteresowanie i chciał dołączyć do niektórych projektów Inicjatywy Trójmorza utrzyma ten trend, tę tendencję, bo to po prostu dobre rozwiązanie dla wszystkich krajów” – mówił Jabłoński.

Zdaniem wiceszefa MSZ sama Inicjatywa to po prostu nowy instrument do realizacji tych samych celów, które przyświecały UE od momentu jej powstania.

Pytany o ewentualne trudności w rozwoju Inicjatywy Jabłoński stwierdził, że wciąż wyzwaniem jest budowa tego formatu jako marki na arenie międzynarodowej, w której udział wiązałby się z praktycznymi, konkretnymi korzyściami.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Została powołana w 2015 r. przez prezydentów: Polski – Andrzeja Dudę i Chorwacji – Kolindę Grabar-Kitarovicz. Jej celem jest wzmacnianie spójności UE poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

W 2019 r. zainicjowany został natomiast przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank Fundusz Trójmorza. Stanowi on ekonomiczny instrument Inicjatywy Trójmorza. Przedstawiciele Funduszu deklarują zebranie ok. 3-5 mld euro. Inwestycje z tych środków w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu a zachodnią częścią Starego Kontynentu oraz rozwinąć połączenia na osiach Północ-Południe. 

Źródło: PAP fot.: archiwum

Zobacz podobne

Prezydenci Andrzej Duda i Kersti Kaljulaid o Nord Stream 2, bezpieczeństwie energetycznym i militarnym

MZ

Szansa dla miasta i rolnictwa. Elewarr liczy na rozwój portu morskiego

JK

The Ocean Race Europe Prologue w Gdyni. Trwa żeglarskie święto!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie